Hai Hui printre povești – program

Ce faceți de 1 Iunie? Haideți cu noi Hai-Hui printre povești, în Pădurea Fermecată din Parcul Central! Sărbătorim lumea copilăriei sâmbătă, 1 Iunie, dar și duminică, 2 iunie, cu distracție și multă voie bună. Puck le-a pregătit celor mici (însoțiți, desigur, de frățiori, părinți, mătuși și bunici) spectacole de teatru, dans, improvizație, bunătăți sănătoase, mișcare cât cuprinde, scurte momente artistice, ateliere de creație și multe altele!

Accesul este gratuit!

Proiect realizat cu sprijinul: Primăriei și Consiliului Local Cluj-Napoca, Consiliului Județean Cluj și Teatrului de Păpuși „Puck”.

PROGRAM

1 IUNIE
Expoziție – Centrul de Cultură Urbană – Parcul Central
10.00-20.00: Hai-Hui printre păpuși-Teatrul de Păpuși Puck

Crosul Copiilor-Proiectul ,,Stil de viață sănătos pentru o copilărie sănătoasă” (Societatea Română de Pediatrie Socială)
Startul se va da la ora 10.00, din zona Teatrului Maghiar, iar concursul se va desfășura pe aleile Parcului Central

Spectacole
10.00-11.00: Teatru de păpuși: Aventurile lui Paprikajancsi (spectacol în lb. maghiară), Teatrul de Păpuși Puck
11.00 – Demonstrație a juniorilor de la echipa de baschet U BT Cluj.
11.00-11.30: Festivitate de premiere Crosul Copiilor (proiectul « Stil de viață sănătos pentru o copilărie sănătoasă » -Societatea Română de Pediatrie Socială)
11.30-12.00: Trolii – Spectacol de teatru (Miraveli)
12.00-12.30: Colaj – Cum prind viață poveștile (Liceul Tehnologic Special Pentru Deficienți de Auz Cluj-Napoca)
12.30-13.00: Copiii de la CITY kids Agency prezinta colecția de la Active Kids.
13.00-15.00: Zumbathon-Eveniment Caritabil We Are One-Luptăm pentru Viață (Asociația pentru Solidaritate și Empatie ,,Delia Grădinaru” împreună cu instructorii Zumba Fitness din Cluj)
15.00-16.00: Spectacol muzical-Grupul Octavian Stroia (Liceul de coregrafie, secția de teatru, Cluj-Napoca)
16.00-17.00: Momente de dans modern, dans contemporan, balet, momente de muzică ușoară/de chitară (Palatul Copiilor, Cluj)
17.00-17.30: Demonstrații de karate și gimnastică ritmică (Palatul Copiilor)
17.30-18.00: Întâmplări hazlii din viața de zi cu zi (Palatul Copiilor-Cercul de teatru de păpuși)
19:00-19.45: Teatru de Păpuși: Fata babei și fata moșului (spectacol în lb. română), Teatrul de Păpuși Puck
20.00-21.00: Concert, Voltaj Academy

Ateliere
10.00-19.00: Atelier de confecționare păpuși/cadouri, Jocurile logice – Mind Generation și Conversații în limba engleză Centrul Educațional Paideea (Ideea Cadou)
10.00-19.00: Atelier Roata Olarului/pictură pe ceramică (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
10.00-19.00: Atelier de împletit (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
10.00-19.00: Atelier cu jocuri de societate (Oxygame)
10.00-19.00: Atelier de cusut (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
11.00-12.00/15.00-16.00 : Atelierele Asociației Simeon (Tünde Szabó)
13.00-14.00: Cufărul cu povești – Atelier de teatru tip Kamishibai: Lecturare de povești pentru cei mici (Biblioteca Județeană «Octavian Goga» Cluj)
14.00-17.00: Atelier de construcţie – Casa Căşilor (Asociaţia Căşi Sociale, ACUM!)
10.00-19.00: Atelier de confecționare păpuși (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
10.00-19.00: Atelier de tricotat (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
10.00-19.00: Atelier de pielărie (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
17.00-18.00: Tu ești eroul meu – Atelier de desenat/colorat eroii preferați din cărți, expoziție pe sfoară cu lucrările celor mici ((Biblioteca Județeană «Octavian Goga» Cluj)
10.00-19.00: Atelier de țesut (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
10.00-19.00: Atelier de prelucrat lemn și mărgele (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
10.00-19.00: Atelierele ELF (Școala Elf)

2 IUNIE
Expoziție – Centrul de Cultură Urbană – Parcul Central
10.00-20.00: Hai-Hui printre păpuși-Teatrul de Păpuși Puck

Spectacole
11.00-12.00: Teatru de Păpuși: Capra cu trei iezi (spectacol în lb. română), Teatrul de Păpuși Puck
16.00-18.00: Moment de teatru, dans contemporan, muzică vocal-instrumentală, dans popular (Palatul Copiilor, Cluj)
18.00-19.00: Hai-Hui printre cântecele copilăriei (Școala Elf)

19.30-20.30: Joc popular românesc (Ansamblul folcloric Jucăușii de pe Someș)

Ateliere
10.00-19.00: Atelier de confecționare păpuși/cadouri, Jocurile logice – Mind Generation și Conversații în limba engleză Centrul Educațional Paideea (Ideea Cadou)
10.00-19.00: Atelier Roata Olarului/pictură pe ceramică (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
10.00-19.00: Atelier de împletit (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
10.00-19.00: Atelier cu jocuri de societate (Oxygame)
10.00-19.00: Atelier de cusut (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
11.00-12.00/15.00-16.00 : Atelierele Asociației Simeon (Tünde Szabó)
13.00-14.00: Vreau să fiu un personaj de poveste – lecturare de povești și dramatizarea lor (Biblioteca Județeană «Octavian Goga» Cluj)
10.00-19.00: Atelier de confecționare păpuși (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
10.00-19.00: Atelier de tricotat (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
10.00-19.00: Atelier de pielărie (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
17.00-18.00: Hai la joacă! – jocuri de societate și mișcare pentru cei mici (Biblioteca Județeană «Octavian Goga» Cluj)
10.00-19.00: Atelier de țesut (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
10.00-19.00: Atelier de prelucrat lemn și mărgele (Asociația Meșterii Populari Clujeni)
10.00-19.00: Atelierele ELF (Școala Elf)

Program

JÚNIUS 1.
Kiállítás – Sétatéri Kaszinó
10.00-20.00: Barangolás bábországban – a Kolozsvári Puck Bábszínház kiállítása

Versenyfutás gyermekeknek – Az ,,Egészséges életstílus egy egészséges gyermekkorért” projekt keretében (Román Szociálpediátriai Társaság)
Start: 10.00 órakor a Kolozsvári Állami Magyar Színház környékéről, versenyfutás a sétatéren

Előadások
10.00-11.00: Paprikajancsi kalandjai (magyar nyelvű bábelőadás), Kolozsvári Puck Bábszínház
11.00-11.30: A versenyfutást követő díjátadó ünnepség (Az ,,Egészséges életstílus egy egészséges gyermekkorért” projekt keretében, Román Szociálpediátriai Társaság)
11.30-12.00: Trollok – Színjáték (román nyelvű, Miraveli Education)
12.00-13.00: Kollázs – Hogyan kelnek életre a mesék? (román nyelvű, Hallássérült Technológiai Líceum, Kolozsvár)
13.00-15.00: Zumbathon – Jótékonysági rendezvény: We Are One – Harcolunk az életért (A ,,Delia Grădinaru” Szolidaritásért és Empátiáért Egyesület és a kolozsvári Zumba Fitness közös rendezvénye)
15.00-16.00: Zenés előadás – Octavian Stroia csoport („Octavian Stroia” Koreográfiai és Drámaművészeti Líceum, Kolozsvár)
16.00-17.00: Modern tánc, balett, könnyűzene és gitárjáték (Kolozsvári Gyermekpalota)
17.00-17.30: Karate és ritmikus gimnasztika (Kolozsvári Gyermekpalota)
17.30-18.00: Mókás történetek a mindennapokról (román nyelvű előadás, Kolozsvári Gyermekpalota – Bábszínházi Kör)
19:00-19.45: Öreganyó lánya, öregapó lánya (román nyelvű előadás), Kolozsvári Puck Bábszínház
20.00-21.00: Koncert, Voltaj Academy

Műhelyek
10.00-19.00: Báb- és ajándékkészítő műhely (Ideea Cadou)
10.00-19.00: Fazekaskorong/Kerámiafestés (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
10.00-19.00: Fonóműhely (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
10.00-19.00: Társasjáték (Oxygame)
10.00-19.00: Varróműhely (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
11.00-12.00/15.00-16.00: Bábozó- és kézművesműhely (Simeon Egyesület, Szabó Tünde)
13.00-14.00: Mesésláda – Kamishibai típusú színházműhely („Octavian Goga” Megyei Könyvtár, Kolozsvár)
10.00-19.00: Babakészítés (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
10.00-19.00: Kötőműhely (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
10.00-19.00: Bőrműves műhely (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
17.00-18.00: Te vagy a hősöm! („Octavian Goga” Megyei Könyvtár, Kolozsvár)
10.00-19.00: Szövőműhely (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
10.00-19.00: Fa- és gyöngyfeldolgozó műhely (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
10.00-19.00: ELF Műhelyek (Elf Magániskola)

JÚNIUS 2.
Kiállítás – Sétatéri Kaszinó
10.00-20.00: Barangolás bábországban – a Kolozsvári Puck Bábszínház kiállítása

Előadások
11.00-12.00: A kecske és a három gidó (román nyelvű előadás), Kolozsvári Puck Bábszínház
16.00-18.00: Gyermekszínház, modern tánc, vokális-instrumentális zene, néptánc (román nyelvű, Kolozsvári Gyermekpalota)
18.00-19.00: Barangolás gyermekdalok között (román nyelvű, Elf Magániskola)
19.30-20.30: Román néptáncelőadás (A Szamos menti Néptáncosok Együttes)

Műhelyek
10.00-19.00: Báb- és ajándékkészítő műhely (Ideea Cadou)
10.00-19.00: Fazekaskorong/Kerámiafestés (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
10.00-19.00: Fonóműhely (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
10.00-19.00: Társasjáték (Oxygame)
10.00-19.00: Varróműhely (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
11.00-12.00/15.00-16.00 : Bábozó- és kézművesműhely (Simeon Egyesület, Szabó Tünde)
13.00-14.00: Mesehős szeretnék lenni („Octavian Goga” Megyei Könyvtár, Kolozsvár)
10.00-19.00: Babakészítés (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
10.00-19.00: Kötőműhely (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
10.00-19.00: Bőrműves műhely (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
17.00-18.00: Gyerünk játszani! – társasjáték és mozgásműhely („Octavian Goga” Megyei Könyvtár, Kolozsvár)
10.00-19.00: Szövőműhely (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
10.00-19.00: Fa- és gyöngyfeldolgozó műhely (Kolozsvári Népi Mesterek Egyesület)
10.00-19.00: Elf Műhelyek (Elf Magániskola)

Did you like this? Share it!

0 comments on “Hai Hui printre povești – program

Leave Comment

*